© 2019. UrbanTank

#viyadükaltındaneolmaz

Kent içerisinde tanımsız ve atıl kalan mekanlar kamusal alan kapsamında yeniden tanımlanabilir mi?

PROJE İŞBİRLİĞİ

Yaşar Üniversitesi 

 

KOORDİNATÖRLER 

Tuba Doğu & Melis Varkal

PROJE EKİBİ

Gizem Özmen, Özgecan Zafer, Nazlı Yatağan

 

KONUK SUNUMU

Deniz Balık 

 

ATÖLYE KATILIMCILARI

İrem Bilgi, Onurcan Çakı, Cansu Çelikkaya, Gözde Çoban, Özge Karzan, Nesligül Kıralı, Ceren Kocabıyık, İrem Pelit, Bedri Tayfur, Püren Ünlü, Gizem Ulusakarya

Mart, 2014 // Viyadük, köprü ve yükseltilmiş çevreyolları dünya genelinde kentleri kesip geçmektedirler. İyi olasılıkla, kente ve çevresine ulaşımı kolaylaştırırken, kötü olasılıkla toplulukları ayırır ve izole ederler. Bu iki uç arasında ise birçok potansiyel bulunmaktadır. Bu beton yapılar, altlarında çoğunlukla tanımsız, tehlikeli ve atıl mekanlar oluşturmakta, yoğun kent dokusunda ise kayıp alan olarak tanımlanmaktadırlar.

 

Kent Boşlukları projesinin birinci aşaması olan atölye çalışması, sorunsallaştırılan konuya tersten yaklaşmakta, viyadük altında ne olmaz? sorusu ile katılımcıların alana daha farklı bir şekilde bakmalarını amaçladı. #ViyadükAltındaNeOlmaz iki aşamalı bir atölye çalışmasıdır. İlk aşamada, sosyal medyada #viyadükaltındaneolmaz etiketi ile konunun konuşulup fikirler sosyal medya üzerinden paylaşılmıştır. İkinci aşama olan atölyede ise bu soru yeniden sorulup, iki aşamada da toplanan cevaplar üzerinden atölye çalışması yürütülmüştür. Dolayısıyla, sosyal medya ve tartışmalardan çıkan yorumlara göre gerçekleşmesi beklenmeyen farklı bakışlar bir araya getirilip, dijital ortamda olası mekansal karşılıkları aranmıştır.

 

Show More